Tag: featured

Toleranca Fetare

Toleranca Fetare

Toleranca është një vlerë nga më të përqafuarat në botën e sotme poli-influencash. Por çuditërisht të gjithë njerëzit që flasin dhe e lavdërojne atë nga mënyra se si e lavdërojnë të jep të kuptosh se ata e kanë fjalën për indiferencë dhe jo për tolerancë.Toleranca dhe indiferenca kanë një ngjashmëri të jashtme. Ngjashmëria e tyre konsiston në mungesë aksioni […]

Si të arrish rezultate të larta duke u argëtuar?

Si të arrish rezultate të larta duke u argëtuar?

Nga Dr. Stiv Dagllas Stiv Dagllas është shkrimtar dhe referon rreth temave mbi drejtimin, menaxhimin dhe zhvillimin personal. Ai është presidenti i një organizate ndërkomëtare me më shumë se 27,000 të punësuar.  Ai është diplomuar në Institutin Teknologjik të Masaçusetsit dhe ka dhe një diplomë nga Shkolla e Harvardit në Administrim-Biznes, ku u diplomua në 2 […]

Celulari vs Biblës

Celulari vs Biblës

Pyes veten se  çfarë do të ndodhte në qoftë se e trajtojmë Biblën ashtu siç trajtojmë celularët tanë?! Si do të dukej në qoftë se e mbajmë gjithmonë në çantën apo xhepin tonë? Si do të dukej në qoftë se kthehemi mbrapa për ta marrë sa herë që e harrojmë? Si do të dukej në […]

Çfarë duan burrat?

Çfarë duan burrat?

Ja ku është, me atë kostumin blu këmishë të bardhë dhe kollaren e zbërthyer pak, pas një pune të lodhshme, me flokët e tij jo shumë të shkurtër jo shumë të gjatë. Me atë buzëqeshje fëmijnore në buzë, vrimën në faqe sa herë që përshëndet dikë. Është i ulur aty në banakun përballë duke biseduar […]

Zgjohu!

Zgjohu!

Nje film i shkurter, interesant, qe e percjell mesazh te rendesishem. A jemi zgjuar ne realitetin ku jetojme? Çfare po ndodh me miqte tane rreth e rrotull? Shikojeni filmin dhe na dergoni komentet tuaja…

Duart e nenes

Duart e nenes

Duart e nënës Një ditë nëna më erdhi për vizitë në shtëpi dhe më kërkoi që të shkonim bashkë në treg, sepse i duhej një fustan i ri. Në përgjithësi nuk më pëlqen të shkoj në treg dhe nuk jam shumë e durueshme, por megjithatë vendosëm të shkojmë. Hymë pothuajse në çdo dyqan që kishte […]

7 zakonet e suksesit

7 zakonet e suksesit

Në vitin 1989, Stiven Kovi, menaxher dhe studiues i njohur i metodave, shkroi librin “Shtatë zakonet e njerëzve të suksesshëm”, i cili u bë një ndër librat më me ndikim në fushën e menaxhimit në shek. XX. Në të, Kovi përshkroi parimet kyçe të njerëzve të suksesshëm në të gjitha fushat e jetës. Këto 7 zakone paraqiten në këtë skicë.
Duke i zbatuar në jetën tënde, këto zakone do të të ndihmojnë të kalosh nga një jetë e varur nga të tjerët në një jetë të pavarur …

Profesori i Drejte

Profesori i Drejte

Ravi Zakaria ne librin e tij “A mund te jetoje njeriu pa Perendine” tregon per nje njeri qe kishte deshire te behej i famshmem dhe te arrinte majat e suksesit. Dhe kur shkoi ne maje, atje ku kishte synuar gjithmone tha: “Ta kisha ditur se cfare ka ketu ne maje, kurre nuk do te kisha marre rrugen per t’u ngjitur”. Gjithmone njeriu ka deshire per me shume dhe nuk kenaqet kurre me sa ka, por ai duhet t’i pergjigjet nje pyetjeje:” Po me pas?”