RSSCategory: Dashuria

“Dashuria të merr në qafë… por”

“Dashuria të merr në qafë… por”

“Dashuria është e durueshme; plot mirësi; dashuria nuk ka smirë, nuk vë në dukje, nuk krekoset, nuk sillet në mënyrë të pahijshme, nuk kërkon të sajat, nuk pezmatohet, nuk dyshon për keq;nuk gëzohet për padrejtësinë, por gëzohet me të vërtetën,i duron të gjitha, i beson të gjitha, i shpreson të gjitha, i mban çdo gjë. Dashuria nuk ligshtohet kurrë.”

Pese gjuhet e dashurise

Pese gjuhet e dashurise

Prandaj në çdo marrëdhënie mund të lindin keqkuptime, mosmarrëveshje, për shkak se njerëzit flasin gjuhë të ndryshme dashurie.

Vetmia… dhe kërkimi për dashurinë e vërtetë!

Vetmia… dhe kërkimi për dashurinë e vërtetë!

“Ç’janë këto ferra?” i thashë me shaka shoqes sime, së cilës i kishin bërë dhuratë një kaktus në një vazo të vogël. Ishte thjesht batutë! E më vonë po mendoja që dikush, madje shumë dikusha, ndoshta as kaktus nuk kanë marrë sot dhuratë, megjithëse kanë pritur (vetmia???)… Nata e 14 Shkurtit ka rënë. Zelli i […]

Kaka’ rreth Zotit, seksit, Brazilit…

Kaka’ rreth Zotit, seksit, Brazilit…

Ndoshta shumë tashmë e dinë që futbollisti brazilian i Realit të Madridit, Kaka’, është një besimtar i krishterë, që s’e ka problem të flasë për besimin e tij. Në videon që kemi vendosur, ai ka folur për përvojën e tij të parë me kombëtaren e Brazilit, edhe rreth këndvështrimit të tij rreth marrëdhënieve seksuale dhe pritjes për të përjetuar këto marrëdhënie në martesë.
Ia vlen të dëgjosh mendimin e dikujt, që ndonëse i ka të gjitha mundësitë “të argëtohet”, ka bindje të forta mbi seksin dhe Perëndinë. A ia vlejnë mendimet e Kaka’? Dëgjojini (lexojini) dhe komentoni!

Përballë vetvetes… me Eliza Hoxhën

Përballë vetvetes… me Eliza Hoxhën

Me siguri e keni dëgjuar një këngë të thjeshtë por mjaft të vlerësuar të këngëtares nga Kosova Eliza Hoxha. Kënga quhet thjesht “Përballë vetes” dhe është shprehje e dëshirës së këngëtares për të qënë vetvetja në një botë që na nxit të jemi ndryshe. Meditoni pak mbi këto fjalë nga teksti i këngës: “Ngado që […]

Vajza me trëndafil

Vajza me trëndafil

Xhon Blonshar qëndroi afër bordurës, duke rregulluar uniformën e tij ushtarake dhe duke parë turmën e njerëzve që shkonin e vinin nëpër Stacionin Qendror. Ai po kërkonte vajzën të cilës i njihte zemrën, por jo fytyrën. Kishte filluar të interesohej për të trembëdhjetë muaj më parë. Kishte marrë një libër në një bibliotekë në Florida […]

Çfarë duan burrat?

Çfarë duan burrat?

Ja ku është, me atë kostumin blu këmishë të bardhë dhe kollaren e zbërthyer pak, pas një pune të lodhshme, me flokët e tij jo shumë të shkurtër jo shumë të gjatë. Me atë buzëqeshje fëmijnore në buzë, vrimën në faqe sa herë që përshëndet dikë. Është i ulur aty në banakun përballë duke biseduar […]

Duart e nenes

Duart e nenes

Duart e nënës Një ditë nëna më erdhi për vizitë në shtëpi dhe më kërkoi që të shkonim bashkë në treg, sepse i duhej një fustan i ri. Në përgjithësi nuk më pëlqen të shkoj në treg dhe nuk jam shumë e durueshme, por megjithatë vendosëm të shkojmë. Hymë pothuajse në çdo dyqan që kishte […]

Dashuria eshte ne ajer (Love is in the air)

Dashuria eshte ne ajer (Love is in the air)

Kaq per viruset dhe dashurine. Shpresojme qe nuk ju ka zene asnje prej ketyre viruse (e viruse te tjera qe qarkullojne por nuk jane shtjelluar ketu)! Nese ju kane zene, sherohuni duke kuptuar dashurine e vertete:

“Dashuria eshte zemergjere, dashuria eshte e mire, nuk ka smire, nuk krekoset, nuk mburret, nuk sillet ne menyre te pahijshme, nuk kerkon perfitim, nuk pezmatohet, nuk mendon te ligen, nuk gezohet per padrejtesine, por gezohet me te verteten…