RSSCategory: coffeeTIME

A i gjej dot përgjigjet për jetën ONLINE?

A i gjej dot përgjigjet për jetën ONLINE?

Realiteti virtual nuk është zgjidhja e rrugës. Realiteti virtual është një tjetër rrugë, ose një tjetër kontekst që fatkeqësisht nuk na e lehtëson barrën e gjetjes së përgjigjeve të vështira për jetën. Krishti tha: (perifrazim) E madhe dhe e gjërë është rruga që të çon në shkatërrim, dhe shumë njerëz shkelin në të. Por rruga që të çon në jetë është e ngushtë dhe e vështirë.” Kjo do të thotë që përgjigjet e jetës nuk varen nga konteksti virtual por varen nga gjërësia e kërkimit tënd në një rrugë që jo gjithmonë është e lehtë.

“Loosing my Religion”

“Loosing my Religion”

Atë ditë po kthehesha në shtëpi më vonë se zakonisht mbas një udhëtimi të lodhshëm dhe të gjatë. Vizita në të cilën mora pjesë kishte të bënte me ndarjen nga kjo jetë të një të afërmi. Ishte një nga ato ditët që duket sikur do të zgjasin pambarim. Ndërkohë që makina përpiqej të gjente drejtim […]

“Vëllai i madh” i “Big Brother”

“Vëllai i madh” i “Big Brother”

Të gjithë e kemi parë “Big Brother” apo “Vëllain e Madh”, Reality Show-n më të suksesshëm të momentit jo vetëm në Shqipëri por edhe në të gjithë botën. Që prej transmetimit të parë në Veronica TV Channel ne Hollandë në vitin 1999 formati televiziv ka ndezur kureshtjen e teleshikuesve anekënd globit duke patur shikueshmërinë më […]

10 Gjërat për të shijuar në JETË

10 Gjërat për të shijuar në JETË

Italianët kishin publikuar së fundmi 10 gjërat se përse ja vlen të jetosh. Njëkohësisht një analist i njohur kishte listuar 10 arsye të tjera. Jetë Studentore ju propozon pa pretendim të madh 10 gjërat që ja vlen të shijoni në jetë. 1. Për të bërë një xhiro rreth botës (vetëm me një Ipad 2 me […]

Të gjithë çuditen me Lek Plepin…

Të gjithë çuditen me Lek Plepin…

Por Lek Plepi nuk çuditet me askënd, sepse Lek Plepi është çudia vetë! Ju keni dëgjuar për Lek Plepin, ma merr mendja! Nëse nuk keni dëgjuar, ose nuk shihni Televizor fare, ose nuk donia t’ia dini për Facebook-un e për asnjë rrjet tjetër social, ose thjesht jetoni te fshati më i thellë i Shqipërisë ku […]

Letër Zhulietës

Letër Zhulietës

Kapucinoja dhe brioshi i ngrohtë Italian, harta përpara në barin e hotelit  dhe zëri i ëmbël i gjyshes së hotelit që më thotë “Buon giorno, Principessa!” Kush nuk mund ta dojë Italinë, çdo njëri këtu ndihet si në shtëpi. Për mua ishte vetëm dita e tretë, dhe Verona ishte vendi që duhej të vizitoja. Verona […]

Të 50-tët përtej njerëzores…

Të 50-tët përtej njerëzores…

Japonia është në qendër të lajmeve anembanë botës. Tërmeti shkatërrues, përmbytjet massive nga tsunami tashmë janë bërë pamje të gjallë për gjithsecilin. E ndërkohë që vendi është në krizën më të rëndë që nga lufta e dytë botërore për shkak të tërmetit dhe tsunamit, gjithë bota i ka sytë tek rreziku i një shpërthimi të […]

Toleranca Fetare

Toleranca Fetare

Toleranca është një vlerë nga më të përqafuarat në botën e sotme poli-influencash. Por çuditërisht të gjithë njerëzit që flasin dhe e lavdërojne atë nga mënyra se si e lavdërojnë të jep të kuptosh se ata e kanë fjalën për indiferencë dhe jo për tolerancë.Toleranca dhe indiferenca kanë një ngjashmëri të jashtme. Ngjashmëria e tyre konsiston në mungesë aksioni […]

Celulari vs Biblës

Celulari vs Biblës

Pyes veten se  çfarë do të ndodhte në qoftë se e trajtojmë Biblën ashtu siç trajtojmë celularët tanë?! Si do të dukej në qoftë se e mbajmë gjithmonë në çantën apo xhepin tonë? Si do të dukej në qoftë se kthehemi mbrapa për ta marrë sa herë që e harrojmë? Si do të dukej në […]

Profesori i Drejte

Profesori i Drejte

Ravi Zakaria ne librin e tij “A mund te jetoje njeriu pa Perendine” tregon per nje njeri qe kishte deshire te behej i famshmem dhe te arrinte majat e suksesit. Dhe kur shkoi ne maje, atje ku kishte synuar gjithmone tha: “Ta kisha ditur se cfare ka ketu ne maje, kurre nuk do te kisha marre rrugen per t’u ngjitur”. Gjithmone njeriu ka deshire per me shume dhe nuk kenaqet kurre me sa ka, por ai duhet t’i pergjigjet nje pyetjeje:” Po me pas?”