Author Archive: Jete Studentore

Mendo per nje grup studentesh aktiv ne te gjitha trojet shqiptare - e me gjere! Ky grupi, gjithmone nese e mendon dot, di te shqyrtoje me seriozitet çeshtjet themelore te jetes por edhe di te argetohet seriozisht!
Nese i mendon keto, atehere e ke njohur pak Jete Studentore. Bashkohu me ne te na njohesh me shume...

rss feed

Kujtim për Dorinën…

Kujtim për Dorinën…

Sot është ditë për lajme të këqija! Lajme që askush nuk do ti donte ti dëgjonte! Dorina Stafa, një nga vajzat që kaluan në jetën tjetër dje, ishte një mikeshë e Jetë Studentore Elbasan, dhe miqtë e saj po përjetojnë dhimbje – bashkë me familjen! Për ju që e keni njohur, sot është dita për të […]

Studenti i Marinës

Studenti i Marinës

Një student i ri i marinës ishte caktuar në anije, nën mbikqyrjen e një kapiteni të moshuar. “Çfarë do të bësh n.q.s. të vjen një stuhi e papritur, përpara anijes?” “Do të lëshoj një spirancë, zotëri” – iu përgjigj studenti kapitenit. “Çfarë do të bësh n.q.s. një tjetër stuhi të vjen papritur nga mbrapa anijes?” […]

E diela po vjen

E diela po vjen

“……..sepse pashka jonë, që është Krishti, u flijua për ne” 1 Korintasve 5:7b

E VERTETA

E VERTETA

Bledi C-Style E VERTETA Ti mua me degjo dhe cka them me beso se eshte… e verteta Jezusin ti beso fjalen e Tij degjo se eshte… e verteta Pjesa 1. Sa shume fe ka ne bote dhe nuk kane ndonje ndryshim secila prej tyre thote se eshte rruga e vetme per shpetim. Te gjithe mendojne […]

Zgjedhja e Veshtire…

Zgjedhja e Veshtire…

Eseja e mëposhtme është eseja fituese e çmimit të parë të konkursit të organizuar nga Botimet Jeta e Re në Nëntor-Dhjetor 2011 për librin “Zot, Gënjeshtar, apo i Çmendur”. Zgjedhja e Veshtire… Mua Zoti më ka folur! Ka qenë data 31 korrik 2006. Prisja të më lindte djali. Të gjitha masat që mund të marrë […]

Kaka’ rreth Zotit, seksit, Brazilit…

Kaka’ rreth Zotit, seksit, Brazilit…

Ndoshta shumë tashmë e dinë që futbollisti brazilian i Realit të Madridit, Kaka’, është një besimtar i krishterë, që s’e ka problem të flasë për besimin e tij. Në videon që kemi vendosur, ai ka folur për përvojën e tij të parë me kombëtaren e Brazilit, edhe rreth këndvështrimit të tij rreth marrëdhënieve seksuale dhe pritjes për të përjetuar këto marrëdhënie në martesë.
Ia vlen të dëgjosh mendimin e dikujt, që ndonëse i ka të gjitha mundësitë “të argëtohet”, ka bindje të forta mbi seksin dhe Perëndinë. A ia vlejnë mendimet e Kaka’? Dëgjojini (lexojini) dhe komentoni!

Kur të inkurajon Adriano Çelentano…

Kur të inkurajon Adriano Çelentano…

Krejt rastësisht dëgjova sot monologun e Adriano Çelentanos në natën e parë të San Remos 2012. U befasova. Jo sepse Çelentano nuk krijon polemika e kësisoj është i dëgjueshëm por u befasova nga tema e një pjese të monologut. E kishte me kishën, me priftërinjtë! E kuptoj që Çelentano i drejtohet një grupi specifik të […]

Dhurata për Shën Valentin

Dhurata për Shën Valentin

Mëngjesin e Shën Valentinit Ema u çua nga krevati me rrëmbim. Burri i saj Toni e pyeti sesi ishte puna. Ajo i tha atij, “Pashë një ëndërr sikur ti për ditën e Shën Valentinit më dhurove një varëse me perla shumë të bukura. Çfarë mendon se do të thotë kjo ëndërr?” “Do ta mësosh sot […]

Dorëshkrimi më i Vjetër i Dhiatës së Re?

Dorëshkrimi më i Vjetër i Dhiatës së Re?

Por kohët e fundit, vjen një lajm që e rrit besueshmërinë e argumentit të grupit të parë. Kohët e fundit është zbuluar një papyrus që, sipas shkencëtarëve, i përket shekullit të parë. Ky është dokumenti më i vjetër që egziston në lidhje me dorëshkrimet e Dhiatës së Re.

Kur shpëtohet një jetë…

Kur shpëtohet një jetë…

Për disa, dëbora nuk është më një shenjë romanticiteti. Gjithandej vijnë lajme për vështirësitë në të cilën gjenden banorët e Veriut të Shqipërisë e më tej në Kosovë e Maqedoni. Kur po lexoja mbrëmë lajme rreth situatës (e komente në Facebook), kishte qartazi dy pamje: E para, lajme të vështira nga veriu i tejngopur me […]