Author Archive: Jete Studentore

Mendo per nje grup studentesh aktiv ne te gjitha trojet shqiptare - e me gjere! Ky grupi, gjithmone nese e mendon dot, di te shqyrtoje me seriozitet çeshtjet themelore te jetes por edhe di te argetohet seriozisht!
Nese i mendon keto, atehere e ke njohur pak Jete Studentore. Bashkohu me ne te na njohesh me shume...

rss feed

Si te Njihesh Personalisht me Jezusin

Si te Njihesh Personalisht me Jezusin

Ashtu siç ekzistojnë ligje fizike që rregullojnë funksionimin fizik të gjithësisë, ashtu ekzistojnë edhe ligje shpirtërore që rregullojnë marrëdhënien tënde me Perëndinë. 1) PERËNDIA TË DO DHE TË OFRON NJË PLAN TË MREKULLUESHËM PËR JETËN TËNDE. (Vargjet biblikë në këtë artikull duhen lexuar në kontekst me Biblën.) Dashuria e Perëndisë “Po, Perëndia aq shumë e […]

Shoqëri e mrekullueshme

Shoqëri e mrekullueshme

Aty kuptova sa e rëndësishme ishte të kisha njerëz pranë. Aty gjeta shoqërinë e zemrës.

Ç’gjëra kemi humbur?!

Ç’gjëra kemi humbur?!

“Në një stacion metroje, në Washington DC, në një mëngjes të ftohtë Janari të vitit 2007, një burrë po luante me violinë, për rreth 45 minuta, gjashtë pjesë nga kompozitori i madh BAH (Bach). Gjatë asaj kohe, rreth 2000 njerëz kaluan përmes stacionit, shumica e tyre duke vrapuar për në punë. Vetëm pas katër minutash, një […]

Parashikimi i kohës

Parashikimi i kohës

Një ditë, një indian u afrua regjizorit dhe i tha – “Nesër shi”.” Dhe me të vërtetë që të nesërmen ra shi. … indiani nuk u duk aty për afro dy javë.

Mariana: endrrat e mia

Mariana: endrrat e mia

Kur isha e vogël ëndërroja të shkoja të paktën një herë në Amerikë. Mendoj se ende e kam këtë dëshirë. Por me kalimin e viteve kam zgjedhur t`i qëndroj sa më afër realitetit, në mënyrë që t’ia bëj vetes gjërat sa më të pranueshme. Diçka që do e doja shumë dhe e lejoj veten shpeshherë […]

Xhaxha apo Hallë?

Xhaxha apo Hallë?

Historia e mëposhtme është marrë nga një status real në Facebook. Një grua shkruajti në profilin e saj në Facebook: “Po pres sot të dëgjoj lajmin nëse do të bëhem xhaxha apo hallë?” Një komentues pyet: “Po pse xhaxha ose hallë?” Personi përgjigjet: “Por varet nga çfarë do të lindë nusja e vëllait. Nëse lind […]

Ëndrra ime

Ëndrra ime

Vite më parë lista e ëndrrave të mia ka qenë më e gjatë se sa kjo që kam tani. Jo se janë realizuar, por me kalimin e kohës i kam përqëndruar ëndrrat në atë se çfarë dua të bëj vërtet dhe në atë se çfarë di të bëj më mirë. Dua që ëndrrat e tanishme, […]

Mirë se erdhët në tokën e premtuar!

Mirë se erdhët në tokën e premtuar!

… E keni dëgjuar ndonjëherë termin “tokë e premtuar”? Ishte një vend ku rridhte mjaltë e bollëk, ku një popull i shtypur e i sunduar keqas, do të transportohej në këtë vend, duke lënë pas jetën e mundimshme të robërisë! Shumë prej jush, ndoshta nuk ndiheni kështu… sepse shoqëria juaj e shkollës së mesme, ishte […]

Pese gjuhet e dashurise

Pese gjuhet e dashurise

Prandaj në çdo marrëdhënie mund të lindin keqkuptime, mosmarrëveshje, për shkak se njerëzit flasin gjuhë të ndryshme dashurie.

Vetmia… dhe kërkimi për dashurinë e vërtetë!

Vetmia… dhe kërkimi për dashurinë e vërtetë!

“Ç’janë këto ferra?” i thashë me shaka shoqes sime, së cilës i kishin bërë dhuratë një kaktus në një vazo të vogël. Ishte thjesht batutë! E më vonë po mendoja që dikush, madje shumë dikusha, ndoshta as kaktus nuk kanë marrë sot dhuratë, megjithëse kanë pritur (vetmia???)… Nata e 14 Shkurtit ka rënë. Zelli i […]