Author Archive: Jete Studentore

Mendo per nje grup studentesh aktiv ne te gjitha trojet shqiptare - e me gjere! Ky grupi, gjithmone nese e mendon dot, di te shqyrtoje me seriozitet çeshtjet themelore te jetes por edhe di te argetohet seriozisht!
Nese i mendon keto, atehere e ke njohur pak Jete Studentore. Bashkohu me ne te na njohesh me shume...

rss feed

Histori e vërtetë:)

Histori e vërtetë:)

Kjo është një histori e e Xhorxhit nga Misisipi. Sapo u shtri në krevat për gjumë gruaja i tha që kishte lënë hapur dritën e guzhinës dhe të shkonte ta fikte. Xhorxhi hapi derën e guzhinës dhe kur po bëhej gati të fikte dritën dëgjoi zhurma që vinin nga oborri i shtëpisë. U afrua te […]

TESTI “ÇFARË LLOJ STUDENTI JE TI ?”

TESTI “ÇFARË LLOJ STUDENTI JE TI ?”

Nën dritën e thënies “Studenti i vërtetë dallohet gjatë vitit të parë” ju paraqesim testin e mëposhtëm, i cili do t’ju ndihmojë të vlerësoni aftësinë tuaj për t’u përballur me betejat dhe t’ia dilni mbanë jetës akademike. Ju urojmë gjithë të mirat! Unë arrita në universitet: a)     tre ditë përpara se të fillonte shkolla b)    […]

La Liberté de l’Interieur – Freedom Within

La Liberté de l’Interieur – Freedom Within

Nje njeri i mbyllur brenda nje qelie pa dyer dhe dritare ndihmohet te gjeje lirine nga nje i panjohur misterioz…….

Letër nga burgu:)

Letër nga burgu:)

Një baba i dërgoi letër djalit të tij që ishte arrestuar para disa javësh dhe gjendej në burg. –“I dashur biri im, Bobi, shpresoj që je mirë. Unë nuk jam dhe aq mirë me shëndet. Tani është tamam koha për të punuar tokën që kemi para shtëpisë për të mbjellë patate, por nuk kam fuqi […]

Të 50-tët përtej njerëzores…

Të 50-tët përtej njerëzores…

Japonia është në qendër të lajmeve anembanë botës. Tërmeti shkatërrues, përmbytjet massive nga tsunami tashmë janë bërë pamje të gjallë për gjithsecilin. E ndërkohë që vendi është në krizën më të rëndë që nga lufta e dytë botërore për shkak të tërmetit dhe tsunamit, gjithë bota i ka sytë tek rreziku i një shpërthimi të […]

Pyetje & Përgjigje rreth Projektit ONLINE

Pyetje & Përgjigje rreth Projektit ONLINE

Ti mund të jesh një nga ata mijëra studentë që kanë marrë një broshurë ONLINE këto ditë. E ndoshta në shpejtësinë e bisedës, disa prej detajeve kanë “rrëshqitur” e nuk kanë qënë të qarta… Duke shkruar thjeshtë e qartë, po përpiqemi të sqarojmë gjithçka duhet të dini për projektin ONLINE… Pyetje: Çfarë është ONLINE? Përgjigje: […]

ÇMIMI ESEJA ONLINE

ÇMIMI ESEJA ONLINE

Kjo pikturë është krijuar nga një aktivist i JeTë STuDeNToRe. Shkruani një ese me rreth 150 fjalë mbi këtë pikturë për të fituar çmimin Eseja Online. Dërgo esenë tënde përmes formës së kontaktit në këtë email ose duke klikuar këtu. FITUESIT SHPALLEN ME DATEN 7 PRILL. KONKURSI ESHTE KOMBETAR. TE GJITHE STUDENTET JANE TE MIREPRITUR […]

Gjirokastriti

Gjirokastriti

Një gjirokastrit po udhëtonte me avion nga Tirana për në New York. Kur avioni po fluturonte mbi oqean një prej stjuardeseve, shume e trembur lajmëroi pasagjerët se avioni pësoi një difekt shumë të rëndë dhe pas disa minutash do të përplaseshin në oqean. Të gjithë u trembën dhe filluan të bërtisinin dhe të qanin, kurse […]

Taksia?

Taksia?

 Klienti: Sa kushton taksia? Taksisti: Po, varet nga koha…. Klienti: Supozojmë se bie shi…

Toleranca Fetare

Toleranca Fetare

Toleranca është një vlerë nga më të përqafuarat në botën e sotme poli-influencash. Por çuditërisht të gjithë njerëzit që flasin dhe e lavdërojne atë nga mënyra se si e lavdërojnë të jep të kuptosh se ata e kanë fjalën për indiferencë dhe jo për tolerancë.Toleranca dhe indiferenca kanë një ngjashmëri të jashtme. Ngjashmëria e tyre konsiston në mungesë aksioni […]