Author Archive: Jete Studentore

Mendo per nje grup studentesh aktiv ne te gjitha trojet shqiptare - e me gjere! Ky grupi, gjithmone nese e mendon dot, di te shqyrtoje me seriozitet çeshtjet themelore te jetes por edhe di te argetohet seriozisht!
Nese i mendon keto, atehere e ke njohur pak Jete Studentore. Bashkohu me ne te na njohesh me shume...

rss feed

Letra e dashurise per ty

Letra e dashurise per ty

Kjo eshte letra e dashurise per ty e shkruar….

Të gjithë çuditen me Lek Plepin…

Të gjithë çuditen me Lek Plepin…

Por Lek Plepi nuk çuditet me askënd, sepse Lek Plepi është çudia vetë! Ju keni dëgjuar për Lek Plepin, ma merr mendja! Nëse nuk keni dëgjuar, ose nuk shihni Televizor fare, ose nuk donia t’ia dini për Facebook-un e për asnjë rrjet tjetër social, ose thjesht jetoni te fshati më i thellë i Shqipërisë ku […]

Vajza me trëndafil

Vajza me trëndafil

Xhon Blonshar qëndroi afër bordurës, duke rregulluar uniformën e tij ushtarake dhe duke parë turmën e njerëzve që shkonin e vinin nëpër Stacionin Qendror. Ai po kërkonte vajzën të cilës i njihte zemrën, por jo fytyrën. Kishte filluar të interesohej për të trembëdhjetë muaj më parë. Kishte marrë një libër në një bibliotekë në Florida […]

Vizita tek psikologu

Vizita tek psikologu

Që kur isha fëmijë gjithmonë kam patur frikë natën sepse mendoja që dikush mund të ishte fshehur poshtë krevatit tim. Kështu që shkova tek një psikolog dhe i tregova atij problemin tim. “Kam një problem. Çdo herë që shkoj në krevat për gjumë mendoj që dikush është fshehur poshtë tij. Jam i frikësuar. Mendoj që […]

Dy hajdutët

Dy hajdutët

Dy hajdutë po vidhnin në një hotel. I pari tha, “Po dëgjoj sirena policie. Shpejt të hidhemi!” I dyti ja ktheu, “Po jemi në katin e 13-të!” I pari i bërtiti fort, “Nuk është koha për të qenë supersticios.”      

Evidence

Evidence

Ja disa fakte te cilat…..

Aksidenti

Aksidenti

Një Rabi dhe një Prift po udhëtonin secili me makinën e vet. Të dy makinat e tyre u përplasën me njëra-tjetrën dhe u dëmtuan shumë rëndë. Ishte mrekulli që asnjë nga të dy nuk pësoi as edhe një gërvishtje. Pasi doli nga makina Rabini pa Priftin dhe i tha, “Kështu që ti qenke Prift. Unë […]

Fjalor Shqip-Turqisht

Fjalor Shqip-Turqisht

Pasaportë- Kurbet defter President- Kolltuk pasha Teleskop- Sehir hava Emigrant- Sikter milet Dhembje koke- Tepelek siklet Ndihmë ekonomike- Fukarallëk sevap Autostradë – Hyxhym xhade Shqiponja – Turbo bylbyl Demostrata – Kallaballëk gjullurdi Eklips i diellit – Biçim aksham Fundi i botes – Dynja qamet Boksier – Dajak usta Grataçelë – Xhamllëk kala Bankier – Dallaver […]

Letër Zhulietës

Letër Zhulietës

Kapucinoja dhe brioshi i ngrohtë Italian, harta përpara në barin e hotelit  dhe zëri i ëmbël i gjyshes së hotelit që më thotë “Buon giorno, Principessa!” Kush nuk mund ta dojë Italinë, çdo njëri këtu ndihet si në shtëpi. Për mua ishte vetëm dita e tretë, dhe Verona ishte vendi që duhej të vizitoja. Verona […]

Bricks

Bricks

Kjo eshte jeta ime…..